in ,

Типи свердел та правила їх використання

Типи свердел та правила їх використання

Слід розуміти, що без свердла ваш перфоратор чи роторна дриль марні — вам потрібно мати знання про різні типи свердел.

Вибір правильного свердла означає збереження вашого єдиного найважливішого ресурсу — вашого часу. Отже, щоб отримати максимальну ефективність, варто зрозуміти різні типи свердел і визначити, яке з них підходить для вашого проекту.

Перш ніж дізнатися про типи свердел та їх використання, перш за все, ми повинні знати частини свердел, щоб могли краще зрозуміти типи свердел.

Що таке свердло?

Свердлоце обертовий ріжучий інструмент, який робить отвори. Кінець свердла стикається з матеріалом, який ви свердлите, тоді як хвостовик затискається на місці губками свердлильного патрона.

Будова свердла

Розрізняють наступні частини свердла:

 1. Хвостовик
 2.  Робоча частина
 3.  Канавка
 4.  Спинка
 5.  Спіральна фаска
 6.  Ріжуча кромка
 7.  Перемичка
Будова свердла

Конструкційний матеріал

Свердла зазвичай класифікують за матеріалами з я якіх вони віготовляються:

 • HSS — свердла зі швидкорізальної сталі, вони забезпечують більшу довговічність під час обробки щільних металів, ніж стандартні свердла.
 • Чорний оксид — підходить для м’якої/твердої деревини, скловолокна та металу. Їх оксидне покриття робить їх стійкими до іржі.
 • Кобальт — завдяки швидкому розсіюванню тепла це є одним із найкращих матеріалів для свердел по металу, запобігаючи пошкодженню заготівки або свердла.
 • Твердосплавні наконечники — вражаюче міцні та тверді, ці свердла можуть витримувати серйозні навантаження, що робить їх чудовими для робіт по бетону, цегли та каменю.
 • З алмазним наконечником — зазвичай використовується для свердління скла, порцеляни та дорогоцінного каміння. Ви також можете використовувати алмазне свердло для загартованої сталі.

Види свердел

Існує багато типів і типів свердел, яких достатньо, щоб заповнити весь прохід у господарському магазині. Для наших цілей ми зосередимося на тих, які найчастіше використовуються в проектах. Ось основні типи свердел:

 1. Спіральне або стандартне свердло
 2. Спіральне свердло для дерева (Бред Пойнт)
 3. Свердло шнекове
 4. Свердла пір’яні
 5. Свердло форстнера
 6. Свердло зенкер
 7. Ступінчасте свердло
 8. Свердло для плитки
 9. Свердло для бетону та цегли
 10. Свердло коронка

1. Спіральне або стандартне свердло

Використовуючи простий гвинтовий формат, спіральна коронка має подвійні ріжучі кромки на кінчику в поєднанні з подвійними канавками, які відтягують стружку від цільового матеріалу. Вони універсали для майстрів і професіоналів. Ці розточувальні головки можуть працювати з акрилом, пластиком і листовим металом, хоча вони не є ідеальним типом свердла для бетону.

 • Підходить для будівельних проектів, загального обслуговування та ремонту будинку.
 • Сумісні з більшістю дрилів.
 • Доступні, часто поставляються в комплектах різного діаметру.
Спіральне або стандартне свердло

2. Спіральне свердло для деревини (Бред Пойнт)

Безсумнівно, кращі види свердел по дереву.

Відрізняючись своєю характерною W-подібною головкою, ці свердла створюють чисті отвори в деревині та зменшують ризик розколювання або розтріскування.

 • Найкраще з усіх типів свердел по дереву.
 • Зазвичай використовується в деревообробці, ремонті меблів і виготовленні меблів.
 • Гарантує чистий, гладкий вихідний отвір.
 • Ідеально підходить для дротових і акумуляторних дрилів.
Спіральне свердло для деревини (Бред Пойнт)

3. Свердло шнекове

Шнекові свердла використовуються для серйозних деревообробних робіт, які або потребують великого отвору, або для роботи з щільною деревиною. На робочому кінці свердла є наконечник, що нагадує шуруп, який виконує початкове проникнення в деревину.

Це не тільки забезпечує надійне кріплення, але також допомагає втягувати наконечник у матеріал, вимагаючи від вас менших фізичних зусиль. Навколо цього гвинта обертаються подвійні шпори, які врізаються в деревину, при цьому залишки деревини відтягуються великими канавками свердла.

 • Використовується для промислової обробки деревини та щільних пиломатеріалів.
 • Потрібні дрилі великої потужності.
 • Шуруп зменшує фізичне зусилля.
Свердло шнекове

4. Свердла пір’яні

З-поміж усіх видів свердел пір’яні вважаєтюся найкращим інструментом для свердління труб і дроту. Ці інструменти створюють круглі отвори великого діаметру в пластмасі, м’якій деревині та фанері. Подібно до шнекового наконечника, вони мають наконечник з гвинтовою головкою, що забезпечує точність і легкість свердління — однак вони залішають не дуже акуратний отвір. 

 • З усіх різноманітних свердел та їх використання — найшвидші для проникнення в деревину.
 • Можна використовувати з будь-яким дрилем.
Свердла пір’яні

5. Свердло форстнера

Свердло форстнера, яке можна впізнати за відносно вузьким хвостовиком і заокругленою ріжучою головкою, є аксесуаром, призначеним для роботи з деревом.

Вони створюють широкі круглі отвори з плоскою основою — на відміну від кутового дна більшості свердел. Це робить їх точними деревообробним інструментом, що дозволяє створювати виїмки для дюбелів, шпильок і петель.

 • Використовується для тонкої обробки деревини та столярних робіт.
 • Плоска основа отвору.
Свердло форстнера

6. Свердло зенкер

Ще одна спеціальна насадка для обробки деревини. Як випливає з назви, зенкер створює вузький отвір у поєднанні з більш широким отвором на поверхні матеріалу.

Це дозволяє досвідченим майстрам і столярам вкручувати гвинти або болти так, щоб вони були врівень з дерев’яною поверхнею — для охайної обробки без зачіпок. 

 • Необхідний для виготовлення меблів і столярних робіт.
 • Створює отвір і поглиблення.
Свердло зенкер

7. Ступінчасте свердло

Нарешті! Свердлильний інструмент для металу. Ці свердла мають ступінчасту пірамідну конструкцію, що дозволяє поступово збільшувати розмір отвору в міру проникнення свердла. Воні включають значну канавку для видалення металевих задирок і часто мають числа на свердлі, що вказують на ширину свердління кожного кроку.

 • Найкращий тип свердла для металевих листів.
 • Потрібна дриль з відносно високим крутним моментом.
Ступінчасте свердло

8. Свердло для плитки

Свердління плитки може бути одним із найскладніших проектів для домашнього майстра чи професійного фахівця. 

Ці свердла з твердосплавним наконечником зменшують ризики суолів, розтріскування та руйнування керамічної та порцелянової плитки під час свердління отвору. Вирішальне значення для роботи на кухні та у ванній кімнаті — наприклад, під час підвішування душових насадок або встановлення дозаторів мила — теоретично їх можна використовувати з будь-яким дрилем.

Однак те, що у вас є спеціальне свердло для плитки, не означає, що ви можете бути безрозсудними. Я рекомендую використовувати дриль/шуруповерт зі змінним діапазоном швидкості, який може свердлити на низьких оборотах 400-600 об/хв.

 • Ідеально підходить для керамічної плитки.
 • Знижує ймовірність появи сколів і тріщин.
 • Необхідне для електриків, монтажників кухонь і ванних кімнат, а також сантехніків.
Свердло для плитки

9. Свердло для бетону та цегли

Зазвичай із карбідними наконечниками — якщо ви не купуєте їх у дешевому магазині — ці могутні монстри встромляються у цемент, скріплене тверде покриття, штукатурку та цегляну кладку. Надійні та довговічні, їх можна використовувати зі стандартними дрилями та перфораторами.

 • Найміцніший вид свердла.
 • Використовується для свердління бетону та цегли.
 • Найкращі серед усіх типів ударних свердл.
Свердло для бетону та цегли

10. Свердло коронка

Коронка виглядає як округла чашка, прикріплена до тонкого хвостовика. Воно вирізає лише зовнішню частину отвору, залишаючи центр недоторканим. 

Ці свердла використовуються для створення значних отворів у кам’яній та цегляній кладці, забезпечуючи достатньо великий простір для каналізаційних і дренажних труб, каналів кондиціонування повітря та димоходів.

Однак через труднощі, пов’язані з обробкою щільного матеріалу та створенням великого отвору, вам потрібен потужний дриль. 

 • Надміцне буріння кладки.
 • Потрібна потужна дриль.
 • Доступні в різних діаметрах.
Свердло коронка

Застосування свердла та правила роботи з дрилем

Дотримуйтесь цих простих порад, щоб уникнути неприємних ситуацій під час наступної роботи з дрилем.

Кожен домовласник рано чи пізно стикається зі свердлінням у своєму списку проектів. На щастя, це не складно і в порівнянні з циркулярною пилкою, свердління не є особливо небезпечним. Тим не менш, кваліфіковані майстри працюють з обережністю, щоб забезпечити безпеку та якісний результат. Вивчіть ці поради про те, як використовувати дриль , перш ніж почати свій наступний проект.

Захистіть очі. Потрібний лише один крихітний фрагмент, щоб викликати серйозну травму ока, тому належний захист очей при свердлінні металу або дерева є абсолютною необхідністю.

Закріпіть заготівку в затискачі або лещатах. Використання затискачів дозволяє звільнити руки для керування дрилем та запобігти переміщенню деталі під час свердління

Закріпіть заготівлю в затискачі або лещатах

Почніть з невеликого отвору. Більшість свердл доступні в розмірах до 205 мм в діаметрі, але ви отримаєте кращі результати, якщо почнете з 5 мм і поступово збільшуючи отвір за допомогою більшого свердла поки ви не досягнете потрібного розміру. Це правило необхідне під час роботи з металом. Якщо ж ви працюєте з деревом, то достатньо зробити перший раз отвір тонким свердлом, а другий – свердлом потрібного розміру.

Почніть з невеликого отвору

Починайте повільно. Помістіть свердло на заглиблення у центральній точці. Почніть свердління на низькій швидкості, щоб переконатися, що свердло не уникає зазначеної точки.

Слідкуйте за швидкістю. Повільні та середні швидкості підходять для свердління металу та кам’яної кладки; швидкі швидкості допоможуть вам під час роботи з деревом.

Сільно не тисніть на дриль під час свердління. Інструмент сповільниться або видасть специфічний звук, якщо ви натиснете на нього. Крім того, занадто великий тиск може затупити свердло або навіть зламати його, це ніяк не прискорить процес свердління.

Мастило для свердла. Для свердління отворів у сталі товщиною 3 мм або товщі, використовуйте мастильно-охолоджувальну рідину або багатоцільову олію. Мастило зменшує наростання тертя та температури, що полегшує процес свердління та збільшує термін служби свердла. Для таких металів як алюміній, латунь або чавун, мастило зазвичай не потрібне.

Мастило зменшує наростання тертя та температури

Кожен сантиметр, що ви свердлите, витягуйте свердло, щоб очистити від стружки. В іншому випадку, працюючи з деревиною, вся стружка чи уламки деревини забиваються, ущільнюючись у канавках свердла, стаючи дуже гарячими. Чим гаряче свердло, тим швидше воно затуплюється, вимагаючи частішого заточування.

Робіть зупинки, особливо працюючи з твердою деревиною чи металом. Просто тримайте контейнер з холодною водою поблизу та занурюйте свердло на кілька секунд між кожними кількома сантиметрами свердління.

У міру наближення свердла до дальньої сторони – свердлить повільніше. Коли свердло швидко пробиває далеку сторону або якщо ви прикладаєте значну вагу до свердла – краї вихідного отвору, ймовірно, будуть рваними, залишаючи задирки, якщо матеріал з металу або великі тріски, якщо з дерева.

Зробіть ямочку (накернити). Свердла мають тенденцію з’їжджати, коли ви вперше починаєте свердління. Щоб запобігти цьому, виміряйте та позначте, де ви хочете зробити отвір, а потім використовуйте керн, щоб створити невелику ямку.

Зробіть ямочку (накернити)

Тримайте два комплекти свердел. Деякі профі покладаються на новий комплект свердлів тільки для того, щоб почати свердління, а після цього переставляють старе і продовжують свердлити.

Висновок

Переконайтеся, що у вас є правильне свердло для вашого поточного проекту, що забезпечить легке використання, безпечну експлуатацію та гідні результати.

Крім вибору правильного типу, завжди перевіряйте, чи має сверло правильний діаметр для вашої роботи та сумісне з патроном дрилі. Використовуйте наведену вище інформацію як керівництво, і ви будете бурити як професіонал!

Сподіваюся, вам сподобалася ця стаття, і інформація була корисною. І якщо у вас є приятель, який, на вашу думку, може отримати користь від цього, будь ласка, поділіться з ним!

Поширені запитання про формати та типи свердел

Яке вибрати свердло для металу?

Одне з найпоширеніших запитань користувачів-початківців: які свердла по металу? На мій погляд, найкращі типи свердел по металу – це міцні та термостійкі свердла з високошвидкісної сталі або з титановим наконечником.

Для чого використовується ступінчасте свердло?

Ступінчасті свердла дозволяють створювати отвори різного діаметру у листовому металі за допомогою одного свердла.

Яке свердло для бетону?

При роботі з щільною цегляною кладкою та цементом вам потрібна тверде свердло із карбідним наконечником.

Яке свердло вибрати для деревини?

При обробці деревини використовуйте свердло для деревини (Бред Пойнт). Ця ріжуча головка має загострений наконечник для точності та подвійні шпори, які обертаються навколо центральної осі, створюючи чистий отвір.

Яке свердло використовувати для товстої деревини?

Для створення отворів великого діаметру в товстій деревині — наприклад, при створенні каналів для дроту — використовуйте шнекове свердло.

Яке свердло використовувати для плитки?

Плитка, як відомо, крихка, тому вам потрібен наконечник, який не зипсує матеріал. Для керамічної та порцелянової плитки використовуйте свердло з твердосплавним наконечником. Для декоративної скляної плитки використовуйте свердлильну головку з алмазним наконечником.

Що думаєте?

116 Балів
Upvote Downvote

Автор  Олексій

Малюнок - створення запалу і генія, картина - створення праці, терпіння, довгого вивчення та закінчених знань у мистецтві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 Темних кухонь у стилі Moody, які вас зворушать

22 Шикарних чорно-білих спалень, які зачаровують