Наждачний папір має безліч застосувань при ремонті, але найчастіше використовується для очищення та згладжування дерева або металу при підготовці до оздоблення або фарбування.
Щоб правильно використовувати наждачний папір, вам варто знати, як правильно вибрати зернистість наждакового паперу. Зернистість паперу класифікується залежно від крупності абразивних частинок, що використовуються.
Як правило, процес підготовки будь-якої поверхні до фарбування або обробки включає шліфування з поступово дрібнішою зернистістю до досягнення бажаного рівня гладкості. Якщо використовуєте грубий наждачний папір, то поверхня буде надто шорсткою для фарбування або гладкої обробки.
Шліфування надто дрібним наждачним папером вимагатиме багато часу та зусиль, щоб досягти бажаних результатів.
Вибір правильної зернистості наждакового паперу та його використання – це свого роду мистецтво. Вам потрібно знайти золоту середину, яка не буде ні надто грубою, ні надто дрібною.
Що таке зернистість наждачного паперу?
Зернистість наждачного паперу визначається числом, менше означає більше зерно. Наприклад, наждачний папір №24 або №40 – це дуже грубий наждачний папір, а папір №1000 – дуже лагідний з дуже дрібними абразивними частинками. Зернистість наждачного паперу майже завжди вказана на звороті самого паперу. Зернистість варіюється від 24 до 1000, хоча більшість людей ніколи не будуть використовувати папір у верхній або нижній частині цієї шкали.
Часто вважають, що кількість зерен відповідає кількості зерен на квадратний сантиметр. Це не так. Швидше, числова шкала відноситься до кількості отворів на квадратний сантиметр у сітках, які використовуються для просіювання абразивних зерен під час виробництва наждакового паперу. Наприклад, у наждачному папері з зернистістю 60 абразивні частинки, що використовуються в папері, були просіяні через сито з 60 отворами квадратний сантиметр.
Як працює зернистість наждачного паперу
Наждачний папір з більшою зернистістю видаляє деревину та інші матеріали швидше та з меншими зусиллями, ніж наждачний папір з дрібнішим зерном. Це робиться шляхом видалення волокон на поверхні матеріалу.
Папір з великою зернистістю варто використовувати, якщо ви хочете видалити багато матеріалу або створити закруглений край, видалити стару фарбу або усунути нерівності. Але грубий наждачний папір залишає і глибокі подряпини.
З іншого боку, дуже дрібний папір наждачки видаляє невелику кількість матеріалу з ефектом згладжування поверхні. Чим дрібніший папір, тим рівніша поверхня. Проблема тут у тому, що якщо ви надто рано перемкнетеся на тонкий папір, ви витратите багато часу на шліфування, щоб отримати бажаний результат.
Виверт полягає в тому, щоб почати з найвищої зернистості (найбрутальніший наждачний папір), який порівняно швидко задовольнить ваші потреби, а потім переходити до поступово дрібнішої зернистості (гладший папір) у міру наближення поверхні до готового вигляду – і зупинитися, коли поверхня достатньо гладка.
Зернистість наждачного паперу
Незважаючи на те, що ви можете знайти безліч доступних наждачних паперів різної якості, для більшості проектів із шліфування потрібен папір з наступними діапазонами зернистості:
№40-80 Зернистість: велика
Зернистість наждачного паперу з такими цифрами легко видаляє стару фарбу та нерівності. Вона також може знімати достатньо деревини, щоб надати форму та округлити краї.
Не рекомендується використовувати наждачний папір з великою зернистістю для дрібних деталей або країв і кутів, які ви хочете зберегти гострими. Крім того, будьте дуже обережні під час використання її на фанері, тому що тонкі лицьові шари легко пошкодити.
№100-150 Зернистість: середня
Найчастіше використовується середній розмір наждачного паперу. Для більшості застосувань важко помилитися із зернистістю наждакового паперу в цьому діапазоні. Ви можете обробляти складні матеріали, прикладаючи більший тиск до заготівлі. Ця зернистість зазвичай використовується для дерев’яних поверхонь без значних нерівностей.
Для дерев’яних поверхонь, що фарбуються, зазвичай рекомендується заключне шліфування папером з зернистістю 150; вона залишає на дерев’яній поверхні трохи текстури, де фарба легко схопиться.
Для будь-яких проектів, над якими ви працюєте, завжди корисно мати під рукою наждачний папір середньої зернистості.
№180-220 Зернистість: дрібна
Рідко використовується при першому проході, якщо поверхня вже не гладка на дотик. Наждачний папір у цьому діапазоні зазвичай використовується для другого або третього шліфування. Іноді для надання шорсткості глянсовій фарбі перед нанесенням наступного шару використовується дрібнозернистий папір наждачки. Голе дерево, яке фарбуватиметься, зазвичай не слід шліфувати папером із зернистістю вище 220. Для меблевих робіт використовують дрібний або дуже дрібний наждачний папір.
№320 Зернистість: дуже дрібна
Дуже дрібний наждачний папір використовується для досягнення ще одного рівня гладкості на всіх типах матеріалів. На деревині ультратонка зернистість зазвичай використовується для згладжування пофарбованих поверхонь між шарами.
Також застосовується для видалення дрібних частинок пилу та міток.