Навіть якщо ви вперше працюєте з бетоном, то можете забезпечити тривалий період його експлуатації шляхом дотримання основних правил.
Бетон один з найміцніших будівельних матеріалів, що робить його фаворитом як у професійних будівельників, так і у домашніх майстрів, які використовують його для створення доріжок, тротуарів, під’їзних шляхів та багато іншого. При дотриманні всіх правил під час підготовки та заливання бетону він може прослужити десятиліття. Але при руйнуванні навіть через дрібні тріщини може проникати вода, яка при замерзанні розширюється, руйнуючи бетон ще більше.
Не бійтеся, цієї проблеми легко уникнути!
1. Рясний полив
Цемент (сполучний інгредієнт у бетоні) отверждается поступово і повинен утримувати вологу, щоб досягти своєї повної міцності. Бетон менш схильний до розтріскування, якщо волога випаровується повільно, тому ваш проект буде набагато міцнішим, якщо поливати його водою кілька разів на день протягом першого тижня після заливання. Чим спекотніша і сухіша погода, тим частіше слід обприскувати новий бетон.
Протягом того ж семиденного періоду слідкуйте за прогнозом. Якщо очікується, що температура опуститься нижче 10 градусів, накрийте бетон поліетиленовою плівкою, щоб він не став занадто холодним, що може послабити його внутрішню структуру та сприяти майбутньому розтріскуванню.
Після закінчення тижня та рясного поливу бетон стає більш стійким до екстремальних температур.
2. Деформаційні шви
Навіть якщо ви поливали бетон, як описано вище, велика плита, така як патіо або тротуар, все ще може тріснути в результаті усадки бетону. Через природний рух грунту під ним бетонні плити зрештою тріскаються. Під впливом пластичних деформацій бетонна основа не деформується, подібно до пластмаси, що володіє підвищеною пластичністю.
Бетон втрачає цілісність, розтріскуючись аналогічно склу. Ось чому деформаційні шви мають вирішальне значення, за допомогою яких можна підвищити міцність бетону, і значно продовжити ресурс експлуатації.
3. Правильна пропорція
Одна з найпоширеніших помилок, яку роблять новачки, полягає в додаванні надто великої кількості води до сухої бетонної суміші для полегшення змішування. Це призводить до ослаблення структури та високого ризику розтріскування. Навіть один додатковий літр води може зменшити міцність бетону на 40%. При правильному змішуванні готовий бетон повинен бути повністю просочений (без сухих частинок цементу), але не рідким. Бетон, що плескається, надто вологий, а той, що розсипається і розвалюється, надто сухий.
Стандартний 50 кг мішок бетонної суміші вимагає близько 25 літрів води, щоб досягти потрібної консистенції, як вівсянка. Якщо суміш трохи розсипчаста, ви можете додати більше води, доки всі сухі частинки не будуть просочені. Якщо суміш надто волога, додайте ще трохи сухого бетону.
4. Міцна основа
Перш ніж залити тротуар або патіо, вам знадобиться ущільнена основа для надійної підтримки нової плити. Якщо основа під плитою не ущільнена, вона може осісти пізніше і створити порожнечу під плитою, що в кінцевому підсумку може призвести до розтріскування.
Те, як ви копаєте землю також впливає на ймовірність того, що тріщини будуть розвиватися з часом. Якщо ви хочете плиту завтовшки 10 сантиметрів, викопайте 17 сантиметрів грунту, а потім заповніть 7 сантиметрів гравію перед заливкою.
5. Армування
Ви можете зробити бетон ще міцнішим. Для патіо та пішохідних доріжок ви можете використовувати металеву сітку. Для невеликих проектів, таких як бетонні вази та інші декоративні елементи, можна додати дротяну сітку під час заливки, щоб поліпшити міцність і зменшити розтріскування.
Якщо у вас немає арматури чи сітки, виявіть творчий підхід. Наприклад, анкерні болти, металеві труби, залишки від паркану – все це може послужити як армування бетону в домашніх умовах.
Як швидко закласти тріщини в бетоні?
Ефективно та швидко усунути тріщину практично будь-якого розміру можна, використовуючи герметик для тріщин у бетоні. Еластичний матеріал щільно заповнює тріщину, розширюючись прі висиханні.
Процес підготовки також передбачає очищення проблемної ділянки від великих та дрібних фракцій, але перед використанням герметика необхідно зволожити основу та нарізати невеликі бороздки для кращого зчеплення герметика з бетоном.